Během úprav zeleně na Jiráskově náměstí bude navýšen počet vysazených stromů
20.9. Jiráskovo náměstí žije
„Jiráskovo náměstí žije“ již potřetí přinese odpoledne plné her a zábavy!
Unikátní náměstí s klášterem od roku 2015 pravidelně ožívá během řady akcí pořádaných v rámci přípravy jeho rekonstrukce. Ve čtvrtek 20. září od 17 hod se místní i „přespolní“ mohou těšit na nabitý program přichystaný především s lidmi z organizací sídlících na náměstí a v jeho okolí. V parku před kostelem si budou moci vyzkoušet řadu kreativních i sportovních činností, doplní je také divadelní představení pro děti, vystoupení netradičního hudebního dua Flaškinet a přátelský fotbalový mač.
„Na Jiráskově náměstí sídlí řada zajímavých organizací. Během této akce mají příležitost představit svou činnost veřejnosti a zároveň přispět k oživení náměstí už před jeho fyzickou proměnou,“ vysvětluje architekt Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, který se na přípravě rekonstrukce podílí. „Věříme, že o podobné akce, jež sbližují jednotlivé místní aktéry, bude zájem i po obnově náměstí,“ dodává.
Pořadatelé tentokrát vyměnili tradiční sobotní termín za čtvrteční, aby se akce mohli zúčastnit i lidé, kteří na víkendy odjíždějí mimo Plzeň. Program začne v 15 hod divadelním představením Sieřino tajemství, jež nejen dětským divákům mimo jiné prozradí, jaký je jejich osobní strom. Až do 18.30 si pak mohou malí i velcí vyzkoušet řadu zajímavých aktivit, od chytání „bizona“ do lasa, přes malování na obličej po architektonický workshop.
Podvečer zpestří i hudební vložka – na skleněné „flašky“ zahraje v 16 a 18.30 hod plzeňské duo Flaškinet, chybět nebude ani prodej občerstvení. „Závěr akce bude sportovní – přátelského fotbalového turnaje se i letos mohou zúčastnit hráči „všeho druhu“, mladí i staří, ženy i muži, začátečníci i profíci. Půjde především o to strávit společně příjemný večer v pohybu. Jednotlivci i týmy se mohou registrovat předem na info@pestujprostor.cz nebo na místě do 17.30 hod,“ říká spoluorganizátorka akce Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor.
Den plný her, sportu a zábavy - tradiční akce plná zajímavých her, sportovních aktivit a kreativních dílen pro děti i dospělé. Hudební vystoupení, architektonické workshopy a přátelský fotbalový mač.
Pojďme proměnit společně náměstí v živé místo plné setkávání!
PROGRAM:
15.00 Divadelní představení Sieřino tajemství
15.00–18.30 hry, sportovní a kreativní dílny pro děti i dospělé; prodej občerstvení
16.30, 18.00 netradiční hudební duo Flaškinet
18.30–20.00 přátelský fotbalový mač*
* Registrace jednotlivců i týmů předem na info@pestujprostor.cz nebo na místě do 17.30 hod.
Pořádá spolek Pěstuj prostor, Akademie Nadáni, Junák - český skaut: středisko lchthys Pizeň, spolek To město a Klub chytrého hranl Rubikon za podpory Městského obvodu Plzeň 2 - Slovany, města Plzně, Nadace Proměny Karla Komárka, Masarykovy základnl školy Plzeň a Kláštera dominikánů Plzeň.
ÚPRAVY ZELENĚ NA JIRÁSKOVĚ NÁMĚSTÍ ZLEPŠÍ ŽIVOTNÍ PODMÍNKY STROMŮM I LIDEM, ŘÍKÁ PRŮLOMOVÁ ANALÝZA. KÁCET SE BUDE MÉNĚ.
Slibované prověření možností, jak zmírnit zásahy do parkových ploch při úpravách Jiráskova náměstí, je dokončeno. Autoři vítězného návrhu přicházejí s dílčími úpravami, koncept zůstává. Klíčový je systém hospodaření s dešťovou vodou a prosperita stromů do budoucna. Kácet se bude méně. Kvalitu návrhu potvrzuje i v Česku zatím průlomová srovnávací analýza.
„Připomínky některých obyvatel ke kácení na Jiráskově náměstí nás motivovaly k tomu, pokusit se řešení posunout ještě o něco dál,“ popisuje situaci technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář. „Úzkou provázanost jednotlivých částí návrhu se podařilo zachovat. Současně se neslevilo z požadovaných funkcí, které má revitalizace náměstí přinést, včetně snahy vytvořit stávajícím i novým stromům takové podmínky, aby nestrádaly,“ dodává.
„Prověřili jsme možnosti, jak jsme slíbili. Společně s architekty a dalšími odborníky chceme občany s úpravami podrobně seznámit ve čtvrtek 13. září od 17 hodin přímo v parku na Jiráskově náměstí,“ upřesňuje místostarosta Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany Jan Fluxa.Změny jsou například v hlavní ploše parkového náměstí, kde se počet kácených stromů sníží o sedm. Na úkor mlatu se mírně rozšíří trávníková plocha a naopak se zmenší betonová růžice před kostelem, u níž se zachovají dva velké vzrostlé stromy. Platí, že se nebudou kácet stromy před školou, naopak až 12 nových stromů bude vysazeno v lunetě u bývalé trolejbusové točny. Ze stávajících 136 stromů bude zachováno 67 a 108 nových vzrostlejších jedinců se vysadí. Z celkového počtu kácených stromů je 27 ve špatném zdravotním stavu, zbytek ustoupí nutné rekonstrukci plynovodu, změnám výšek uličního profilu a dopravnímu řešení, několik z nich je v kolizi se stavbou. Celkový počet stromů po obnově vzroste ze současných 136 až na 175, což je ještě více, než se původně předpokládalo.
„Projekt považujeme v celé řadě ohledů za průlomový a za jeho architektonickou kvalitou stojíme,“ doplňuje Jitka Přerovská z Nadace Proměny Karla Komárka.
Ve prospěch návrhu mluví i výsledky speciální analýzy, tzv. indexu modrozelené infrastruktury, MZI. Metoda, běžně používaná v zahraničí (Berlín, Seattle, Malmö aj.), porovnává současný stav se stavem navrhovaným z hlediska rovnováhy mezi využitelností území a udržením benefitů zelené infrastruktury. Ty lze podpořit kvantitativní změnou podílu zelených ploch či kvalitativní úpravou vlastností ploch tak, aby došlo ke zlepšení jejich požadovaných funkcí. Jedná se o pilotní aplikaci těchto principů v České republice připravenou kolektivem odborníků různých profesí pracujících ve Sdružení pro modrozelenou infrastrukturu. Jiráskovo náměstí je tak teprve druhým projektem v republice, kde se index v rámci pilotní fáze prověřoval. Výsledky analýzy uvádíme v příloze.
Vizualizace zeleně na Jiráskově náměstí – současný stav 5-10 let po revitalizaci
Jiráskovo náměstí - současný stav | Jiráskovo náměstí po 5-10 letech |
_____________________________________________________________________
Projekt obnovy Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni se realizuje od roku 2015 v partnerské spolupráci Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany, města Plzně, Nadace Proměny Karla Komárka, spolku Pěstuj Prostor, Kláštera dominikánů Plzeň a Masarykovy základní školy Plzeň. Celkové náklady projektu, odhadované až na 160 milionů korun, pokryjí ze svého rozpočtu Městský obvod Plzeň 2 – Slovany a město Plzeň, 25 milionů korun bude uvolněno z nadačního grantu. Autorem vítězného návrhu jsou re:architekti studio s.r.o. V souvislosti s projektem se každoročně koná celá řada akcí a aktivit, jejichž smyslem je nejen společné plánování a debata, ale i snaha vdechnout náměstí nový život a ukázat i nové možnosti využití místa.
Harmonogram projektu
2015 / Průzkumy, zjištění potřeb obyvatel, projektový záměr
2016 / Architektonická soutěž otevřená
2017 / Architektonická soutěž vyzvaná
2018 / Projektová dokumentace
2019 / Územní a stavební řízení
2020 / Výběr dodavatele, zahájení stavby
2021 / Stavební a vegetační úpravy
2022 / Dokončení stavby, otevření