Městský obvod Plzeň 2-Slovany
ÚvodŽivot v obvoduAktuálně z obvoduNa Slovanech vzniklo první plzeňské iHřiště

Na Slovanech vzniklo první plzeňské iHřiště

Městský obvod Plzeň 2 – Slovany připravil ve spolupráci s Magistrátem města Plzně nový projekt: v areálu Škoda sport parku bylo dne 20. srpna 2022 otevřeno během zahájení letošní SPORTMANIE PLZEŇ 2022 nové interaktivní hřiště, takzvané iHřiště.

V rámci Plzně jde o první sportoviště tohoto druhu: iHřiště je soubor instalovaných stanovišť ve venkovním prostředí, na které reaguje aplikace, kterou si každý ze zájemců může bezplatně nahrát do chytrého telefonu.

„Jako aktivní propagátorka sportu jsem ráda, že tento moderní projekt vznikl právě na Slovanech. Za pomoci chytrého telefonu, bez nutnosti připojení k internetu, umožňuje plnit úkoly na stanovištích zaměřené na hru, kvízy, cvičení a je možné navštěvovat i různá další iHřiště a soutěžit. Děti i dospělí tak mají další možnost, jak hravou formou sportovat,“ sdělila místostarostka městského obvodu Plzeň 2 – Slovany Eva Trůková.

Na pořízení iHřiště se se spolupodílel městský obvod částkou 96 tisíc korun a odbor sportu Magistrátu města Plzně částkou 65 tisíc korun. „Jsme rádi, že jsme od dodavatelů dostali výraznou slevu oproti klasickému ceníku,“ doplnil vedoucí Odboru sportu Magistrátu města Plzně Přemysl Švarc.

Aktivity na iHřišti jsou určeny pro všechny věkové kategorie. Bavit se může každý sám nebo soutěžit a porovnávat své výsledky s přáteli. Po přihlášení do aplikace podle aktuální polohy mohou děti na všech interaktivních hřištích naskenovat cedulku a plnit úkoly. U jednotlivých sportovišť se aktivity spustí už samy.

Celkem jich je iHřišť v Česku asi padesát a další hřiště postupně přibývají. Sportovní aktivity a soutěže se liší podle jednotlivých lokalit. Kromě pohybových aktivit, jako je workout, tu děti najdou i hledání pokladu, různé kvízy, ale i pexeso, nebo naučné stezky. Mohou také běhat trasy mezi různými stanovišti. Aplikace tak procvičuje znalosti napříč obory.

A jak si vlastně na takovém hřišti hrát? Aplikaci si pohodlně stáhnete načtením QR kódu z informační tabule na začátku areálu Škoda sport parku, která uvádí i zákres jednotlivých stanovišť, které jsou rozděleny na hřiště Volejbal a Skatepark, přičemž každé obsahuje 8 stanovišť.

Jak hrát v bodech (z naší zkušenosti):

• Při hraní netřeba být online, ale je potřeba zapnout bluetooth a GPS.
• Při vstupu do areálu přejdete in-line dráhu k panelu, který o hřišti informuje a je také jedním ze stanovišť.
• V rámci iHřiště se v areálu nachází 2 hřiště – Volejbal, Skatepark. Každé má 8 stanovišť.
• Před začátkem hry je dobré pro pohodlnou hru zmapovat umístění jednotlivých stanovišť vybraného hřiště dle mapy v reálném prostředí. Využít lze i tutoriál, který pro seznámení nabízí samotná aplikace. Využít k prozkoumávání aplikace lze i posezení a dobroty místního stánku s občerstvením.

• Jednotlivá stanoviště poznáte nejen dle zelené signalizace při jeho zaměření v aplikaci, ale také vizuálně na místě dle připevněné informační destičky či černého puku. Umístěny jsou na lavičkách, stříškách, patnících, plotu, stromech či u kraje skate bowlu. Již samotné hledání stanovišť je zábavou pro celou rodinu. Pro zachycení signálu stanovišť je potřeba mobil zvednout či naopak snížit.

• iHřiště nabízí spoustu různých her. Nejmenší předškoláky zaujme pexeso, pro jehož hraní není třeba znalost čtení. Větší si mohou zahrát kvíz, hledat poklad nebo si zacvičit jako Superhrdina. Výsledky her se ukládají. Za vaši aktivitu jste v aplikaci odměňování…. Ale největší odměnou je úsměv na tváři vašich ratolestí, které s úsměvem běhají s mobilem v ruce mezi stanovišti.

 

 

Poslední aktualizace: 15. 9. 2022, Jan Machačný


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany