Okénko z přírody - jak obvod postupuje proti mšicím
V červnu se stejně jako v posledních letech hojně pomnožily mšice a to nejen na ovocných stromech, ale i na okrasných dřevinách v městských alejích. Mnohé lidi vyděsilo, že jsou letorosty od mšic celé černé, lesklé listy a něco z nich kape. Ať s tím něco děláme.
Tak jak to vlastně se mšicemi je? Mšice sají na listech rostlinné šťávy, vylučují pak sladkou medovici- to je ta lákavá, lesklá hmota na listech, kterou tak miluji mravenci, včely a další hmyz. Mravenci se za tu sladkou stravu odměňují mšicím tím, že je brání před predátory – to si všichni určitě vzpomenete na četbu Ferdy mravence, kde nám pan Sekora krásně dětsky vztahy mravenců a mšic představil.
Mšicím vadí déšť, ten působí blahodárně i na listy, ze kterých smývá medovici včetně nánosu ulpěného prachu. Protože však je poslední dobou deště poskrovnu, musíme likvidaci mšic nechat na jejich přirozených predátorech, těmi jsou například slunéčka, tedy ´berušky´. Jejich larvy jich během svého vývoje spořádají několik set.
Protože mají berušky stravy dost, daří se jim a na listech jich můžete vidět několik a to třeba zároveň v různých fázích vývoje (larválních stádiích – viz foto).
Chemické přípravky na likvidaci mšic nejsou vhodné, protože většina jich hubí nejen mšice, ale i další užitečný hmyz – např. včely i berušky.
Za OŽP Nina Myslíková