Otevřená výzva Pěstuj prostor vám pomůže vylepšit oblíbené místo v Plzni
Foto: Zuzana Zbořilová, Zelená zastávka
Úprava pramenů na Roudné, živý jukebox Plzeňský zpěvomat, projekt Křížky a vetřelci mapující drobné umění a sakrální památky – to jsou jen některé z nápadů plzeňských občanů, které byly v minulých letech uskutečněny díky projektu Pěstuj prostor. Do konce února probíhá čtvrtý ročník Otevřené výzvy, v rámci které mohou lidé přidávat další podněty na drobné změny ve veřejném prostoru. Na realizaci vybraných projektů bude rozděleno 300 000 Kč z rozpočtu statutárního města Plzně, podporu přislíbily i některé městské obvody.
„Již několik let se snažíme přispívat k tomu, aby Plzeň byla městem, které naslouchá přání svých občanů. Aby zde měli lidé důvod zůstávat i ve svém volném čase a někteří z nich se aktivně zapojili do zvelebování míst, ke kterým mají vztah,“ říká architekt Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, který Otevřenou výzvu organizuje. „Velká účast lidí na dobrovolnických akcích i zájem o kulturu pořádanou na netradičních místech nás přesvědčuje, že jdeme správným směrem,“ dodává.
Výzva je určena všem – od dětí po seniory. Podněty lze přidat prostřednictvím formuláře na internetové stránce pestujprostor.plzne.cz (do 29. 2. 2016) či zaslat poštou na adresu Pěstuj prostor, z. s., Táborská 10, 326 00 Plzeň (do 22. 2.2016).
Lidé mohou své podněty přidávat ve dvou kategoriích. Grantová kategorie „Chci pěstovat veřejný prostor“ je určena pro aktivní jedince i organizace, kteří chtějí svůj nápad uskutečnit sami a potřebují na něj finance i odbornou pomoc. Podněty z negrantové kategorie „Mám nápad a pomůžu s ním“ budou realizovány spolkem Pěstuj prostor ve spolupráci s jejich autory. O grant na další pokračování svých aktivit mají možnost žádat také autoři již dříve podpořených projektů, finanční podporu na stejný projekt však mohou obdržet maximálně třikrát.
„V březnu vybere porota, složená z nezávislých odborníků i zástupců města, nejlepší nápady. Na realizaci podnětů z grantové kategorie vyčlenilo město Plzeň 300 000 Kč, jeden projekt může obdržet maximálně 100 000 Kč,“ uvedla Silvie Hašlová, koordinátorka Otevřené výzvy Pěstuj prostor. Finanční či organizační podporu přislíbily i některé městské obvody – například Městský obvod Plzeň 1 podpoří projekty z obou kategorií, nacházející se na území obvodu, celkovou částkou 150 000 Kč. Autoři vítězných podnětů získají také odbornou pomoc týmu Pěstuj prostor a Plzně 2015, z. ú.
Další informace k Otevřené výzvě Pěstuj prostor:
V předchozích třech ročnících se sešlo 234 podnětů, z toho přes 60 jich bylo realizováno za pomoci jejich autorů, týmu Pěstuj prostor, Plzně 2015 a městských organizací, další se staly součástí akcí jako dobrovolnický festival Anděl Fest nebo Evropský den sousedů. Spolek Pěstuj prostor se podněty občanů inspiruje i při pořádání osvětových přednášek z oblasti architektury a veřejného prostoru nebo v rámci realizačních workshopů a mezinárodních workcampů.
Otevřená výzva Pěstuj prostor vznikla v roce 2012 v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Na začátku roku 2015 přešla z důvodu dlouhodobé udržitelnosti pod spolek Pěstuj prostor, z. s. Její pokračování v letošním roce je možné díky finanční podpoře statutárního města Plzeň a některých městských obvodů. Plzeň 2015, z. ú. nadále zůstává partnerem projektu.
V případě zaslání podnětu poštou je třeba uvést, zda chcete podnět přihlásit do grantové nebo negrantové kategorie, přiložit alespoň 1 fotografii a do textu napsat tyto údaje: název podnětu, polohu místa, popis podnětu, návrh jeho řešení a návrh vlastního zapojení. Můžete přidat i další přílohy – skici, plány, více fotografií apod. (maximálně 3 strany A4). Nezapomeňte uvést také osobní údaje: jméno a příjmení, adresu, telefon a souhlas s uvedením vašeho jména nebo přezdívky, pod kterou by měl být příspěvek zobrazen v internetové databázi (žádné další údaje o Vás zveřejněny nebudou). K podnětům v grantové kategorii je třeba přiložit i vyplněnou grantovou žádost, která je k dispozici v Turistickém informačním centru (Náměstí republiky 41, Plzeň) a na podatelnách Úřadů městských obvodů Plzeň 1-4.
Příklady úspěšných projektů z předchozích ročníků Otevřené výzvy Pěstuj prostor:
Zelená zastávka / Zastávka v pohybu
Nevyužívaná drážní budova Plzeň Zastávka se předloni proměnila v komunitně-kulturní centrum. Minulý rok díky grantu Pěstuj prostor vyrobili návštěvníci centra ptačí budky, originální stojany na kola s vestavěnou knihovničkou a pomohli také s přestavbou bylinkové zahrádky. V upraveném parčíku teď návštěvníci Zastávky trénují své tělo i ducha během pravidelných rozcviček se společnou snídaní.
Křížky a Vetřelci
Projekt Křížky a vetřelci, inspirovaný známými „Vetřelci a volavkami“ Pavla Karouse, dokumentuje kromě uměleckých objektů z období normalizace i drobné sakrální památky a starší výtvarná díla ve veřejném prostoru města Plzně. Kromě zmapování dalších více než 300 objektů a přípravy tištěné mapy sakrálních památek mají letos na svém kontě i netradiční objev – milionovou plastiku od sochaře Malicha, kterou po dlouhém pátrání objevili zapomenutou za skříní v kanceláři autoškoly.
Plzeňský Zpěvomat
„Kouzelný pouliční nástroj, který zní na přání kolemjdoucích“ rozveselil čtyřem stovkám Plzeňanů deštivý den na začátku října 2015. Kolemjdoucí mohli jen tak poslouchat zpovzdálí nebo usednout na židle uprostřed kruhu amatérských zpěváků a vybrat si z široké nabídky skladeb, od populárních až po složené speciálně pro Zpěvomat, které zpěváci secvičili za jediné dopoledne.
Městská plovárna
Projektu, který svým měřítkem přesahoval možnosti běžné samostatné realizace, se ujali organizátoři Pěstuj prostor a spolu s autory podnětu – Majákem Plzně – i s dalšími organizacemi místo proměnili během letního dobrovolnického workcampu 2014 a 2015; od té doby se plovárna stala dějištěm desítek kulturních akcí.
Kultivace pramenů na Roudné
Zpustlé roudenské prameny se v předminulém roce začaly probouzet k životu díky dobrovolnickým brigádám místních obyvatel. Ti zde vysbírali odpadky a vyřezali náletovou vegetaci. Loni Roudeňáci v těchto pracech pokračovali – kromě údržby zeleně a úklidu pramenů a jejich okolí zde také instalovali lavičky, které slouží k posezení všem návštěvníkům. V rámci workcampu Pěstuj prostor jim pomohli i mezinárodní dobrovolníci, kteří vytvořili můstky přes prameny, pařezový stůl, pocitovou stezku a stojan na kola.
Živo na černických schodech
Dlouho nevyužívaná budova bývalého panského hostince se díky Spolku ŽIVO proměnila v rodinné centrum, které nabízí volnočasové aktivity místním obyvatelům všech generací. S přispěním grantu Pěstuj prostor vznikly pod rukama návštěvníků dvě komunitní knihovny, jedna umístěná uvnitř, druhá na ulici, přístupná všem lidem z okolí. Utužovat sousedské vztahy mohli návštěvníci při Pálení čarodějnic nebo během Loučení s létem.
Zahrada 2.0
Nádvoří bývalého trolejbusového depa loni kromě soch z dílny Čestmíra Sušky oživila i komunitní zahrada, kde si mohli Plzeňané v truhlících vytvořených z palet vypěstovat vlastní zeleninu či bylinky. Zahradníci sklidili nejen 200 ks chilli papriček a spoustu další zeleniny, ale získali i 10 kg medu od tří včelstev instalovaných na střeše DEPO2015.