Papírenský park se dočká revitalizace
Odpadky, provozně nebezpečné stromy, kterým hrozí pád, prostor zarostlý náletovými dřevinami. Papírenský park v Habrové ulici na Slovanech není už dlouho místem, kam by si lidé chodili odpočinout a pokochat se přírodou. Jen stěží připomíná tu oázu zeleně, která patřila k vile spolumajitele a ředitele plzeňské papírny. To by se ale mělo už brzy změnit. Město Plzeň připravuje revitalizaci dosud nevyužívané části tohoto prostoru, který je dlouhodobě v soukromém vlastnictví.
Zimní měsíce a období vegetačního klidu využije město k odstranění náletových a nebezpečných dřevin a likvidaci odpadků, aby zde mohl vzniknout městský park. K následnému plánování jeho nové podoby chce Správa veřejného statku města Plzně přizvat i veřejnost.
„Již v listopadu došlo k oznámení kácení v Papírenském parku. Jedná se o pozitivní výchovnou probírku mladého náletového porostu za účelem zprůhlednění plochy a umožnění úklidu odpadků,“ uvádí Nina Myslíková z Odboru životního prostředí ÚMO Plzeň 2 – Slovany.
Vlastníkovi pozemku bylo na základě žádosti vydané rozhodnutí o povolení kácení aleje neperspektivních, provozně nebezpečných topolů. „Topoly nahradí vybrané přirozeně vyrostlé perspektivní dřeviny“, dodává Nina Myslíková.
Většina objemných vyvrácených stromů, stejně jako poražené kmeny nebezpečných dřevin, zůstane na místě. Poslouží jako přirozené biotopy pro další organizmy, například brouky, houby.
V současné době je na větší část území uzavřena výpůjčka za účelem vybudování městského parku, o dalším postupu probíhají jednání. Cílem je, aby se celý park stal majetkem města Plzně. „Budu velmi ráda, když se tuto lokalitu podaří proměnit. Papírenský park v soukromém vlastnictví zarůstá v podstatě již sedmnáct let. Takové místo samozřejmě přitahuje lidi bez domova, kteří se na jeho podobě také neblaze podepsali,“ říká místostarostka Slovan Eva Trůková.
Údržbové práce budou probíhat až do zahájení kompletní revitalizace parku, která by měla proběhnout v následujících letech. Nová podoba parku ale zatím známá není, město bude teprve zadávat odborným projekčním týmům zpracování studie. Na jeho výsledné podobě chce spolupracovat také s veřejností. Do doby finální realizace kompletní revitalizace zůstane z důvodu bezpečnosti Papírenský park oplocený a veřejnosti nepřístupný.
„Podobnou proměnou prošel v minulosti například park na Mikulášském náměstí, který je nyní vyhledávanou lokalitou k odpočinku. A já věřím, že i Papírenský park se stane prostorem, kde se lidé budou cítit dobře,“ dodává Eva Trůková.
Na vyčištění plochy parku a na probírky dřevin vyčlenila Správa veřejného statku města Plzně tři miliony korun včetně DPH, další náklady na zpřístupnění lze odhadnout až po zpracování studie revitalizace celého parkového území.
Foto: Web města Plzně.