Slovany pomáhají Ukrajině dál
Půl milionu korun. Takovou částkou se rozhodl městský obvod Plzeň 2 – Slovany pomoci válkou zmítané Ukrajině v březnu letošního roku. Podmínkou bylo, že peníze nebudou použity na nákup zbraní. V současné době již poskytly Slovany humanitární pomoc ukrajinským občanům v hodnotě téměř 400 tisíc korun. A pokračují dál.
Mimořádné zastupitelstvo s cílem pomoci Ukrajině svolal starosta druhého městského obvodu už 1. března. „Ukrajina je od 24. února ve válce, ve které její občané čelí útoku ze strany Ruska. Proto jsme na mimořádném zastupitelstvu v reakci na tuto situaci odhlasovali humanitární pomoc ve výši 500 tisíc korun,“ uvádí starosta MO Plzeň 2 – Slovany Lumír Aschenbrenner.
Jako první konkrétní pomoc z odhlasované částky slovanský obvod zakoupil ještě v březnu čtyři defibrilátory, které vyšly na necelých sto tisíc korun. „Dále jsme pořídili například úklidové a hygienické prostředky, bezdrátové přijímače, vařiče, sady pro přežití a zdravotnická škrtidla,“ jmenuje jednotlivé položky starosta.
Ženám, které musely odejít z Ukrajiny, hradil obvod výuku češtiny, aby se lépe začlenily do života v nové zemi. Lekce se konaly v prostorách ÚMO Plzeň 2 - Slovany. Z počátku byli Ukrajinci rádi za materiál, jako jsou vesty nebo chrániče, ty se už ale naučili dělat sami, a proto se pomoc ubírá jiným směrem.
V pondělí 31. října přijali na slovanské radnici zástupci vedení MO Plzeň 2 – Slovany starosta Lumír Aschenbrenner a místostarostka Eva Trůková Jurije Kenize. Ten zajišťoval komunikaci s Ukrajinou a dopravu pomoci na její území tak, aby pomoc šla do konkrétních rukou a zamezilo se případnému přeprodeji.
„Přišel jsem osobně poděkovat za dosavadní pomoc a spolupráci. Obyvatelé Ukrajiny si jí nesmírně váží, což dokazují slova díků i zaslané fotografie s dodanou pomocí,“ uvedl Jurij Keniz.
Při setkání hodnotil se zástupci obvodu nejen poskytnutou pomoc, ale i aktuální situaci na Ukrajině s ohledem na jednotlivá území. „Hovořili jsme také o využití zbývajících finančních prostředků přesahujících 100 tisíc korun. Aktuálně je velmi žádané vybavení generátory elektřiny,“ říká Lumír Aschenbrenner. S přicházejícím chladem je potřeba i zdravotnický materiál a léky na běžné podzimní nemoci, jako jsou horečky, rýmy apod., jejichž zásoby na Ukrajině nejsou dostatečné.
Foto: Plzeňský deník