V naléhavých případech mohou občané kontaktovat sociální pracovníky
Pomoc města Plzeň pro seniory, samoživitele a osoby v krizové situaci
Plzeň spouští novou službu pro osoby v nouzi, pomůže s nákupy, vyzvednutím léků a podobně.
Město Plzeň zřizuje v souvislosti s epidemií koronaviru novou službu, která je určena potřebným seniorům, rodičům samoživitelům a lidem v opravdu krizové situaci. V úterý 17. března 2020 v 8 hodin ráno začne fungovat Kontaktní centrum pro osoby v nouzi. Lidé se do něj dovolají vytočením telefonního čísla 378 032 222. Jejich hovor přijmou pracovníci centra, zjistí, co dotyčný potřebuje i jak je pomoc akutní. Lidé v nouzi mohou žádat o zajištění nákupu, vyzvednutí léků, vyvenčení pejska a podobně. Úkolu se pak ujme zaregistrovaný a proškolený dobrovolník. Služba bude dostupná od pondělí do pátku v čase od 8 do 18 hodin. Centrum může přijmout až pět hovorů současně. Dobrovolníky koordinuje TOTEM, z. s., které jich má nyní zapojenu zhruba stovku.
„Zapojeno je u nás nyní kolem stovky dobrovolníků, kteří jsou připraveni nakupovat seniorům potraviny, mají k dispozici vozidla a také jsou například připraveni šít roušky. Pokud bude senior potřebovat opakovanou pomoc, tedy pravidelný nákup, bude mít svého stálého dobrovolníka. Pokud se lidé chtějí zapojit jako dobrovolníci, mohou se nám do TOTEMu přihlásit přes e-mail: dobrovolnik@totemplzen.cz nebo na telefon 736 489 755,“ uvedla ředitelka organizace TOTEM, z. s., Vlasta Faiferlíková.
MĚSTO PLZEŇ OBČANŮM ZDARMA POSKYTUJE ROUŠKY (MP3)
KRIZOVÉ CENTRUM A KRIZOVÁ LINKA PRO SENIORY A OBČANY V NOUZI
Sociální odbor ÚMO Plzeň 2 – Slovany poskytuje poradenství
Odbor sociální ÚMO Plzeň 2 – Slovany informuje občany MO Plzeň 2 - Slovany, že v případě potřeby je možné v neodkladných případech kontaktovat sociální pracovníky zdejšího odboru za účelem poskytnutí sociální práce a poradenství na telefonním čísle 602 576 288.
Jedná se zejména o poskytování poradenství seniorům, osobám se zdravotním postižením nebo s duševním onemocněním a dalším ohroženým osobám ve věci zajištění nároků na dávky pro osoby s zdravotním postižením, pomoc při vyřizování nárokových dávek, poskytování informací pečujícím osobám o nových a dostupných službách pro osoby, o které pečují, možnostech odlehčovací služby či respitní péče, poradenství osobám ve věci zajištění základních životních potřeb (hygiena, zdraví, strava, bydlení).