Městský obvod Plzeň 2-Slovany
ÚvodŽivot v obvoduMultimédiaObvod připravil vyvýšené záhony pro využití komunitního pěstování užitných i okrasných rostlin

Obvod připravil vyvýšené záhony pro využití komunitního pěstování užitných i okrasných rostlin

Vlastnoručně vypěstované bylinky na maso i do čaje…, možná i jiná zelenina? Tahle představa není špatná, má to však háček. Jak to udělat v paneláku uprostřed sídliště, bez vlastní zahrádky. Ale proč ne?

Náš městský obvod pro letošní rok připravil 4 vyvýšené záhony pro využití komunitního pěstování užitných i okrasných rostlin. Pro jejich umístění byla vytipována místa tak, aby pro obyvatele bytových domů vznikla možnost si vypěstovat rostliny k vlastnímu použití. Záhony jsme navrhli do osluněných míst, aby rostliny dobře prosperovaly. Už po instalaci budou záhony zčásti osázeny převážně různými bylinami tak, aby zůstal prostor pro případné výsadby občanů.

Obrázek: Ilustrační foto

Doufáme, že takto přístupné záhony budou veřejností využívány, ať už jednotlivci nebo skupinami (např. obyvateli konkrétních domů v blízkosti) a že záhony nebudou devastovány a rostliny ničeny. V letošním roce bude prováděna průběžná kontrola záhonů a pokud bude nutné i základní údržba, i když věříme, že si každý záhon najde svého opatrovníka, který alespoň v době sucha záhonek zaleje.

Uvidíme tedy, jak to vše bude fungovat. Nechceme zatím dávat žádné mantinely, pokud ale někdo bude mít zájem o využití třeba části konkrétního záhonu, nebude špatné, když bude na odboru životního prostředí podchycen tak, aby se zájmy lidí nekřížily a nedocházelo zbytečně ke konfliktům.
Vždyť veřejný prostor dá využít i jinak.

Mapka: Rozmístění vyvýšených záhonů (zveřejněna také na úřední desce úřadu)

 

 

Poslední aktualizace: 14. 2. 2018, Iveta Honzíková