Obyvatelé Hradiště obnovili za své hostinec
Obyvatelé Hradiště a Sokol obnovili za své kvůli sousedským vztahům hostinec u jezu. Nese jméno Plovárna
Plzeň – V plzeňském Hradišti se dnes zhruba po roce opět otevřel hostinec u jezu. Nese název Plovárna a je stylizován jako prvorepublikové koupací molo. Do nového života ho vrátili vlastními investicemi a tisícovkami brigádnických hodin sami občané příměstské obce a místní Sokol, který ho jako vlastník bude přes nově vzniklou společnost sám provozovat. Důvodem k obnově dříve velmi oblíbené hospody je, že po dobu její nefunkčnosti se v Hradišti téměř zastavil společenský život, neutužovaly se sousedské vztahy a Sokolu docházely prostředky na obnovu sportovišť.
„Příjmy Sokola generoval z části právě nájem hostince a z části i pronájmy sportovišť. Když ale sportovci zjistili, že hospoda přestala fungovat a nemají kam zajít po tenise či nohejbalu, přestali sem i jezdit. Příjmy z nájmu hospody zanikly, z venkovních sportovišť klesly meziročně o 40 procent a u haly o 20 procent,“ říká předseda TJ Sokol Plzeň-Hradiště Jan Horny a doplňuje, že i obyvatelé měli méně příležitostí se scházet, a bylo proto složitější se domluvit na řadě potřebných věcí.
K uzavření hostince došlo loni na jaře z důvodu, že se Sokol nedohodl s nájemcem na dalším působení. „Měli jsme každý jiné představy jak rozvíjet okolní areál, proto jsme se po vzájemné dohodě rozešli. Pak jsme ale řešili dilema co dál, neboť hospoda i areál potřebovaly nutně investice, které Sokol neměl. Mohl je přinést jen investor. Ten ale nejspíše jen za příslib dlouhodobého pronájmu, což jsme ale zase kvůli předešlé zkušeností nechtěli opakovat,“ říká dále Jan Horny.
Patová situace trvala do zimy, kdy se ukázalo, že obec hostinec nutně potřebuje. Vytvořilo se spontánní občanské hnutí, které pomohlo podnik oživit. K prostředkům Sokola se začali na rekonstrukci scházet finanční dary a lidé se začali i nabízet, že budou na obnově sami pracovat. Nastřádalo se 400 tisíc korun, za které se pořídil hlavně materiál. Práci odvedli místní zdarma. „I na odborné práce, jako je stříkání podlah, se podařilo sehnat hradišťskou firmu, která pracuje vesměs za režii. Lidé se zde scházejí už zhruba tři měsíce. O víkendu a svátcích je tu vždy kolem 30 lidí. Do dneška se tu udělalo téměř 10 tisíc hodin brigádnických prací,“ říká provozní David Šlesinger.
Výsledkem jsou nové interiéry, opravená kuchyň a nový výčep. Opravily se i stěny a střecha terasy. Ta má nově dřevěnou podlaha, venkovní bar a malé podium. Zůstalo krbiště a směrem k jezu byla vyseta tráva, v níž jsou ostrůvky ze zámkové dlažby se stoly a lavicemi a v letní sezoně přibudou i opalovací mola. Uvnitř hospody je 40 míst, na zastřešené terase 60 a u venkovních stolů dalších 40.
Potenciál hospody jsou letní rekreanti, díky dětským prvkům rodiny s dětmi a díky cyklostezce do Radobyčic cyklisté. „Před dvěma týdny o víkendu jsme si dali práci a spočítali všechny, kteří sjeli ze stezky před hospodu. Bylo jich přes 300,“ říká Jan Horny. Hradišťský jez je i konečná vodáků na Úhlavě, počítá se s kulturními, sportovními i dětskými akcemi a v neposledním řadě s místními občany.
„Zkušební provoz začneme s barem a studenou kuchyní. Brzy ale rozjedeme i kvalitní teplou kuchyni. Jsme až na dvě pivnice jediný podnik z Hradiště až po Nepomuckou třídu, takže můžeme vystupovat i jako restaurace, i když si nechceme hrát na hogo fogo,“ vysvětluje David Šlesinger. Chce využívat i krbiště. Hosté budou mít možnost si vybrat už hotová grilovaná či pečená jídla nebo zakoupit polotovar a ten si upravit dle svého. K dispozici bude dřevo, nádobí i pochutiny a přílohy.
Hostinec U Horbenů změnil název na Plovárnu Hradiště. Důvodem je snaha o poetičtější pojetí. To dokládá i výzdoba, jako například kulatá okénka verandy, dřevěné sudy, stínidla, zvukovod, záchranný kruh a brzy i dřevěné kormidlo.