Městský obvod Plzeň 2-Slovany
ÚvodŽivot v obvoduSeniorwebAktuality seniorwebuSlovanští senioři poznávali svůj obvod

Slovanští senioři poznávali svůj obvod

Městský obvod Plzeň 2 – Slovany v červnu zorganizoval další blok setkání v rámci oblíbeného projektu Slovanské procházky za poznáním, který je připraven pro občany nad 60 let a je bezplatný. Senioři společně s odbornými průvodci z úřadu městského obvodu navštívili například významný krajinný prvek Mokřad na Černickém potoce, revitalizovaný park Chvojkovy lomy či božkovskou náves.

Na první letošní procházku se účastníci sešli 6. června u nové koterovské lávky, kde si povídali o náhradní výsadbě za kácení realizovaném při stavbě dopravního uzlu Lobzy – Koterov. Poté vyšli na trasu dlouhou necelé čtyři kilometry, která vedla přes městskou část Bručná na Mokřad na Černickém potoce, který je výjimečný nejen výskytem vzácné orchideje prstnatce májového, ale mimo jiného také tím, že je biotopem silně ohroženého druhu žáby kuňky žlutobřiché. Na závěr senioři přijali pozvání starosty TJ Sokol Koterov Františka Bartovského a prohlédli si pamětní místnost architekta Františka Krásného a Sokola Koterov.

Ve středu 22. června poznávali senioři Jiráskovo náměstí a Chvojkovy lomy. Průvodkyně z odboru životního prostředí se ve svém výkladu věnovaly nejen historii těchto míst, ale také plánům pro blízkou i vzdálenou budoucnost. Nejzajímavějším tématem pro účastníky byla péče o stromy. Procházka byla zakončena diskusí s místostarostkou Evou Trůkovou.

Ta se pravidelně účastní všech seniorských vycházek a s lidmi probrala možná řešení ochrany přírody a navrženo bylo i několik námětů na zlepšení.

Závěrečné setkání červnového bloku procházek se konalo v pondělí 27. června a dalo si za cíl společně poznat božkovskou náves a Božkovský ostrov. Výkladu zaměřeného na architekturu a historii návsi se ujal památkář Národního památkového ústavu Karel Foud, který svá slova doplnil donesením dobových fotografií. V druhé polovině procházky přivítal účastníky příjemný prostor Božkovského ostrova, kde se debata stočila převážně na ptačí život na ostrově. Byla představena Ptačí stezka Standy Benedy, včetně podrobného popisu budek pro ptáky či krmítek pro veverky. Senioři se dozvěděli také o činnosti bobra v této lokalitě a prohlédli si budovu zázemí, kterou zde před dvěma lety vybudoval slovanský obvod. Zde dostali malé občerstvení a mohli u něj zhodnotit získané informace a probrat nápady na další blok Slovanských procházek za poznáním. Ty další plánuje obvod realizovat opět v září.

Poslední aktualizace: 8. 7. 2022, Jan Machačný


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany