Městský obvod Plzeň 2

Výstavba kanalizačních přípojek na Koterovské návsi

CZ.1.14/3.2.00/05.01590
„Obnova historické části obce Plzeň-Koterov za účelem zachování kulturního a historic-kého dědictví a rozšíření cestovního ruchu“

Vážený pane Gabrieli,

příprava a realizace kanalizačních přípojek pro nemovitosti na Koterovské návsi je velmi složitá zále-žitost a jak je zřejmé, je potřeba některé věci upřesnit. Dívat se na celou záležitost optikou, že tady jednou kopnu, pak do toho položím roury, celé to zahrabu a mám hotovo je velmi zjednodušené a v mnohém zavádějící.

V celé záležitosti provádění kanalizačních přípojek proběhla za účasti hlavních zainteresovaných stran dvě jednání, ale že by bylo nalezeno definitivní řešení, se nedá říci. Problémem je, že se mění systém kanalizace z jednotného na oddílný, přičemž kanalizace, která bude v rámci naší stavby vybudovaná jako oddílná, bude do doby připojení na úslavský sběrač fungovat jako jednotná. Vybudovaná dešťová kanalizace bude fungovat nadále jako jednotná a nejspíš tak bude i zkolaudovaná. Splašková kanalizace nebude po dokončení zkolaudovaná, k tomu dojde až po jejím napojení na úslavský kanalizační sběrač, který je nyní teprve ve výstavbě. A nová dešťová kanalizace bude nadále fungovat i jako jednotná kanalizace, neboť do ní budou napojeny kanalizační řady z té části Koterova, která leží nad Koterovskou návsí a která nebude prozatím stavebně řešena, tedy z části ulice Na Hradčanech, a především z ulice Ke Kolešovce. Nedokážeme v této době říci, jak celá záležitost s napojením nerekonstruované části kanalizace po připojení splaškové kanalizace na úslavský sběrač dopadne, tedy zda zůstane napojena na novou dešťovou kanalizaci, nebo se přepojí do zprovozněné splaškové kanalizace.

Nyní k přípojkám. Z pohledu stavebního úřadu, i přes to, že nemovitost je již napojená na stávající kanalizaci, s ohledem na změnu systému odkanalizování a nutnosti vybudování speciálních přípojek na odvod dešťových vod a splašků, se v tomto případě jedná o nové přípojky a ty je nutno znova projednat a schválit. Proto je potřeba zpracovat ony projektové dokumentace, neboť po jejich projednání bude na každou vydán územní souhlas (nahrazuje dříve běžnější stavební povolení). Ze zákona je vlastníkem celé přípojky vlastník připojované nemovitosti.

Nyní předběhnu další popis a zastavím se u otázky vlastnictví přípojky. To, že obvod coby investor stavby uhradí část přípojky, která leží na veřejném pozemku, není jeho povinností. Naší povinností je pouze přepojit stávající přípojky do nové kanalizace. Že budeme hradit nejen přepojení každé přípojky, ale i její kompletní výměnu v celé trase po veřejném pozemku a vedle toho vybudujeme i druhou přípojku v témže rozsahu, je dáno naší snahou umožnit všem dotčeným připojit se na novou splaškovou kanalizaci v okamžiku jejího napojení na úslavský sběrač. Dnes nedokážeme odhadnout,  kdy k tomu dojde. Druhým důvodem je omezení po dobu 5 let – tzv. doby udržitelnosti, dané podmínkou poskytovatele dotace, po kteroužto dobu nebude možné provádět jakékoliv změny na vybudovaném díle – v našem případě provést výkop pro novou přípojku. Pokud by přece jenom k něčemu takovému došlo, bylo by to důvodem vrácení dotace. Hrozilo tedy, pokud dojde v uvedeném časovém horizontu 5 let od dokončení stavby k dotažení úslavského sběrače až ke Koterovu a následnému napojení kanalizace z Koterova, v což všichni doufáme, že se stane, k tomu, že by nebylo povoleno provést výkopové práce pro přípojky v nových površích. Z dnešního pohledu znalosti věcí ona 5-ti letá doba skončí v květnu či srpnu roku 2018. A zpátky k vlastnictví budovaných přípojek. Jak již bylo uvedeno, přípojky jsou ve vlastnictví majitelů nemovitostí. Proto po dokončení výstavby přípojek bude ta část, hrazená z našich prostředků, převedena do majetku každého připojovaného, předpokládám formou daru po schválení Zastupitelstvem MO 2.

A zpátky k přípojkám. Jen zrekapituluji –přípojky jsou ve vlastnictví majitele připojované nemovitosti, na každou bude potřeba vydat územní souhlas (o ten bude muset požádat každý sám – individuálně) a z toho důvodu je potřeba zpracovat projektovou dokumentaci na každou přípojku. V projektové dokumentaci naší stavby nejsou jednotlivé přípojky projekčně řešeny, jsou  pouze zakresleny jejich předpokládané polohy a počty (to v dané fázi projektu stačilo, aby byly upřesněny především počty odboček na budovaných kanalizačních řadech). V původní verzi projektu, který byl předložen k žádosti o dotaci, se s obnovou a výstavbou nových přípojek nepočítalo – nebyl důvod, protože vedle  vybudování jednotné kanalizace mělo dojít k pouhému přepojení stávajících přípojek. Teprve v době po oznámení o přidělení dotace v závěru roku 2009 při zpracování dokumentace pro stavební povolení jsme museli zareagovat na požadavek řešit odkanalizování oddílným systémem. V sou-vislosti s tím a s již několikrát zmíněnou dobou udržitelnosti  5-let jsme dospěli k onomu záměru uhradit stavbu veřejné části přípojek na návsi a takto jsme po celou dobu náš záměr prezentovali. Chtěli jsme ještě vlastníkům pomoci s tím, aby byla výstavba přípojek zařazena do našeho stavebního povolení, ale toto nám stavebním úřad odmítl provést s poukazem na to, že povolení na přípojky musí mít každý vlastník individuální. Toto jsme řešili na začátku zpracování naší projektové dokumentace, takže pokud by v té době stavební úřad souhlasil se zařazením přípojek do našeho stavebního povolení, již tehdy bychom oslovili všechny majitele dotčených nemovitostí stejným způsobem jako nyní, tedy seznámením se situací a výzvou ke zpracování projektové dokumentace na vlastní přípojku.

A tady nejspíše došlo k určitému nedorozumění. Pokud jsme mluvili o úhradě nákladů na kanalizačních přípojkách, vždy jsme zmiňovali náklad na realizaci vlastní stavby (a to v části na veřejném pozemku), nikoliv další s tím spojené náklady – konkrétně na vypracování příslušné projektové dokumentace a případné další poplatky např. při stavebním řízení. Je asi naší chybou, že jsme nezdůrazňovali, že nejde o konečné náklady, ale asi jsme si tuto skutečnost dostatečně neuvědomovali. Bohužel, nemůžeme v této věci pro vlastníky připojovaných nemovitostí více udělat. Je třeba si také uvědomit, že realizace těchto přípojek je z pohledu dotace nepřípustná, tedy jde o neuznatelný náklad a celé její financování jde z našeho rozpočtu v plné výši a ne jako v případě uznatelných nákladů, kdy z dotace je hrazeno 92,5% nákladů.

Ještě k projekční kanceláři EGYprojekt, která obchází vlastníky nemovitostí s nabídkou na zpracování projektových dokumentací. Doporučili jsme ji z toho důvodu, že je autorem projektové dokumentace na všechny vodohospodářské objekty na stavbě, tedy kanalizaci a vodovod, a má tedy největší přehled a znalosti o daném území. Zároveň se zúčastnili na začátku zmíněných jednáních ohledně  problematiky přípojek, takže v tomto ohledu mají naši plnou důvěru.

Závěrem k této části dopisu chci dodat, že nás velmi mrzí toto nepochopení ohledně podoby úhrady nákladů výstavby přípojek na Koterovské návsi a doufám, že vám předešlé obsáhlé pojednání přiblížilo a vysvětlilo celou situaci.

Nyní několik informací k vlastní realizaci stavby na Koterovské návsi:

  • 12.9. proběhlo slavnostní zahájení stavby
  • 13.9. proběhlo předání staveniště dodavateli stavby, z něhož vzešlo následující:
    • ač bylo původně plánováno stavební práce zahájit 17.9., z důvodu, že nejsou vyřízeny veškerá povolení týkající se uzavírek komunikací a objízdných tras, nelze tento termín dodržet, další jednání o termínu proběhnou v pondělí 17.9.
    • z tohoto důvodu nelze v této chvíli upřesnit ani další podrobnosti především co se týká provozu MHD – jakmile se upřesní datum zahájení prací, budeme všechny infor-movat s předstihem alespoň 2 dnů
    • naopak jistá je již podoba průběhu stavby:
    • prvních deset dnů bude zcela uzavřen průjezd od mostu na Koterovskou náves, náhradní doprava včetně MHD bude vedena ulicí Pod Chalupami. Během této doby budou ve vozovce vybudovány kanalizační šachty a oba kanalizační řady budou vyvedeny mimo vozovku do levé části návsi (u sokolovny), výkop v komunikaci bude zasypán a vozovka bude zaasfaltována tak, aby po těchto deseti dnech na ní mohl být obnoven normální provoz   
    • po těchto deseti dnech bude obnoven provoz na návsi (o jeho podobě, zda bude zachováno omezení vjezdu do Koterova pouze pro dopravní obsluhu či pro veškerý provoz, se v současnosti stále jedná, a je to jeden z důvodů, proč doposud nebyla uzavřena jednání o uzavírkách) a začnou práce na obou kanalizačních řadech a vodovo-du na této části návsi (vlevo od vozovky při pohledu od mostu). V jejich rámci budou vysazeny na kanalizaci veškeré odbočky pro plánované a výše zmiňované přípojky. Po dokončení těchto prací (odhadem po cca 1,5 měsíci) budou práce v letošním roce ukončeny, výkopy budou dosypány a zhutněny tak, aby povrch mohl být pojížděn a stavba bude na zimní období přerušena. Dodavatel stavby bude po celou dobu kontrolovat případné sedání záhozu po výkopech a případné sedání zeminy dospávat. 
    • teprve až skončí zimní období a zlepší se počasí, odhadem tak počátkem dubna či v jeho závěru, dojde k opětovnému zahájení stavebních prací, které pak poběží plným tempem až do jejich ukončení, které je v současné době stanoveno na 31.5.2013. V těchto dnech jsme ale podali žádost na Úřad ROP Jihozápad o povolení posunout dobu nejzazšího dokončení stavby do 31.8.2013. Nejde o to, že bychom chtěli stavbu prodlužovat, tak jako tak bude práce trvat dohromady 124 dní, ale chceme mít časovou rezervu pro případ, kdyby nastaly nějaké nepředvídatelné události – nepřízeň počasí, archeologické nálezy, koordinace stavby s přeložkou vzdušného vedení nízkého napětí do země, apod. Takže ještě dovětek k původnímu tématu – přípojkám – ty budou provedeny v tomto období, tedy ve druhém čtvrtletí roku 2013, případně počátkem třetího čtvrtletí téhož roku. 
    • byla zmínka i o přeložce vedení nízkého napětí do země. V této věci zatím nemáme přesnější informace, protože jednání ze ZČE nás teprve čekají.         

Tolik asi v současnosti k danému tématu. Co se týká jizdního řádu kanalizačních přípojek – nyní máme relativně dostatek času na to, aby se zpracovaly projekty na všechny uvažované přípojky, aby mohly být projednána a vydány územní souhlasy. Tato fáze by měla být ukončena nejpozději do konce února. Doba je to dostatečně dlouhá, aby ji zvládl každý, kdo o tuto příležitost bude stát. V okamžiku, kdy se v příštím roce po zimě opět rozeběhnou stavební práce, už nebude žádný, zdůrazňuji žádný časový prostor na nějaké další jednání. Důvodem je s ohledem na rozsah stavby pro dodavatele šibeniční termín doby výstavby smluvně zavázaný velmi tvrdou pokutou.

Možná se vám zdá předešlé pojednání jako rozsáhlé, je třeba si však uvědomit, že v případě Koterovské návsi se jedná o velmi složitou záležitost ani ne tak z pohledu vlastní stavby, ale její přípravy a koordinace, čehož příkladem jsou současné komplikace při zajištění potřebných uzavírek komunikací. Jakmile se tato záležitost vyřeší, budeme vás o tom bez odkladu informovat. Závěrem bych vás chtěl požádat o seznámení občanů Koterova s obsahem tohoto dopisu a p. Bartovského o jeho vyvěšení na nástěnce u Sokolovny.   


V Plzni 17.9.2012
Ing. Václav Brousek
Vedoucí odboru majetku a investic
ÚMO Plzeň 2 – Slovany

Poslední aktualizace: 2. 10. 2023, Bejm Petr