Městský obvod Plzeň 2
Úvod Život v obvodu Zajímavá místa Staré budovy a továrny

Staré budovy a továrny

Hlavní vlakové nádražíBudova Hlavního nádraží v Plzni se rozprostírá na místě významného dopravního uzlu a vyniká mimo jiné i svojí architekturou. Patří mezi nejcennější památky Plzně.
SvětovarSvětovar byl původně akciovým pivovarem. Na počátku 20. století patřil mezi nejmodernější pivovary v Rakousko-Uhersku a slavil výrazné exportní úspěchy.
Mikulášské gymnáziumDřívější druhá česká státní reálka vznikla roku 1906. Monumentální novobarokní stavba se zachovala ve výborném stavu a současně funguje jako gymnázium.
Církevní gymnáziumCírkevní gymnázium na Mikulášském náměstí bylo vybudováno koncem 19. století. Původně bylo rozděleno na dívčí a chlapeckou měšťanskou školu.
Bývalá Bartelmusova továrnaV Bartelmusově továrně se dříve vyrábělo smaltované nádobí. Produkce trvala až do roku 1948. Z továrny se zachovala pouze vila a skladiště.
Bývalá továrna CingrošKamenická továrna Cingroš byla nejvýznamnější kamenickou firmou Rakousko-Uherska. Se svými výrobky z kamene proslula na celém světě.
PapírnaAreál Papírny vznikl na konci 19. století. Vyráběly se zde různé druhy papíru, celulóza a další výrobky. Export papírny se rozšířil do celého světa a prosperoval až do druhé světové války.
PorodniceBudova měla být původně školským zařízením, nakonec byla upravena na nemocnici a poté na porodnici. Na svět zde přišly stovky Plzeňanů.

 

Poslední aktualizace: 2. 10. 2023, Honzíková Iveta